Výcvik

Ako naučiť psa toalete?

Keď si prinesiete psíka domov prvý krát, tak nemôžete očakávať že bude dodržovať čistotu. Obzvlášť ak sa jedná o šteniatko. Šteniatko nie je schopné ovládať nutkanie vykonať svoju potrebu tak dlho ako dospelý pes. Ako teda môžeme vycvičiť psa aby túto potrebu vykonával na určitom mieste? Keď umiestnite košík na miesto bez prievanu, vysteľte okolitú dlážku novinami. Po každom napojení či jedle položte šteňa na papier a veľmi ho chváľte, keď potrebu vykoná. Položiť psíka na papier by ste mali aj po každej nehode alebo keď sa bude pripravovať si uľaviť. Týmto spôsobom psíka dokážeme naučiť aby potrebu vykonával na papieri.

Papier teda môžeme pomaličky presúvať k dverám, ktoré vedú von z príbytku. Týmto spôsobom by sa psík mal naučiť, že ak chce vykonať potrebu tak sa ma zdvihnúť a ísť ku vchodovým dverám a naznačiť vám tak o čo mu ide a čo v tej chvíľke potrebuje. Budte pripravený, že šteniatka sa budú pýtať von častejšie. Psi majú veľmi radi chválu a preto je potrebné psa chváliť v prípade, že potrebu vykonal podla želaní. 

V prípade, že pes vykonal potrebu na nesprávnom mieste je potrebné príkro vysloviť pokarhanie spolu so vztýčeným prstom. Psík pochopí, že urobil niečo nesprávne.


Spinkanie

Aj keď máme svojich štvornohých miláčikov nadovšetko radi nie je úplne správne ich nechávať spávať v našom ľudskom spacom zariadení. Ak si neželáte spávať so svojím psom v posteli v tom prípade je potrebné aby ste psovi nedovolili spávať v posteli od samotného začiatku. Ak to nedodržíte a chceli by ste aby pes spal v bydle či búde neskôr je možné, že pes sa bude snažiť vyvíjať úsilie sa dostať do postele.

Ako šteňa naučiť spinkať samé? Keď nastane čas zaželať dobrú noc, presvedčíme sa či v miestnosti nieje nič o čo by sa náš psík mohol zraniť či zhltnúť. Šteniatko jemne položte do bydla a pod neho zasuňte teplú ohrievaciu fľašu. To mu poskytne pohodlie a teplo podobné tomu, aké sa šteňaťu dostávalo od jeho matky a súrodencov. Taktiež do bydielka môžete vložiť aj budík "tikajúce hodinky s nenastaveným budením :) ". Psík si bude spájať tikanie s búšením srdca jeho mami. 

Šteňa si možno búde pýtať vašu pozornosť. No ani tu netreba spraviť chybu. Ak psíkovi prejavíte priveľkú pozornosť bude sa jej dožadovať a to môže byť na škodu. Psík bude kňučať a nebude sa ho dať utíšiť.


Obojok a vôdzka

Už v jeho rannom "detstve" by sme mali navykať šteňa na obojok a vôdzku. Pes by mal obojok a vôdzku brať prirodzene ako jeho súčasť. Rovnako môžete postupovať s množstvom vecí ako je napríklad jazda v aute a podobne.


Výcvik poslušnosti

Počas výcviku by mal majiteľ používať vôdzku dlhú asi 1,8 m a "bezpečný" obojok. Väčšinou sa pri začiatočnom výcviku používa sťahujúci či polosťahujúci obojok.

K povelom poslušnosti patria povely ako ku mne, sadni, zostaň, k nohe, ľahni.

Sadni: Naučiť psa sadnúť si by ste mali začať tak, že vodidlo držíte v pravej ruke - pes sa vždy učí sadnúť si pri ľavej nohe svojho pána. Ľavou rukou tlačte potom psovi zadnú časť dolu a súčasne vydávajte povel "sadni".  Pri vykonaní povelu je potrebné psa odmeniť či pochváliť. Časom si psík príkaz osvojí.

Výdrž v sede: Pri nácviku tohto príkazu prikážte psovi sadnúť si, pričom držte vodidlo v pravej ruke, ustúpte o krok napravo a sledujte u psa akékoľvek náznaky pohybu. Ak pes prejavuje známky neistoty vráťte sa k nemu a zopakujte povel. Ak prejavuje známky istoty vyslovte povel "zostaň" a ustúpte ešte ďalej. 

Chôdza pri nohe: Keď pes ide vedľa vás po vašej ľavej strane, zľahka šklbnite sťahovacím obojkom a vyslovte povel "k nohe", kedykoľvek sa zviera dostane pred vás. Pes musí ostať tesne pri vašom ľavom stehne. Nemali by ste sa pokúšať o žiadne obraty pokiaľ psík tento cvik neovláda. Je potrebné správne načasovať pochvalu psíka pri vykonaní povelu. Taktiež je potrebné psa povzbudzovať ak kráča pri vašej nohe no vo chvíli keď sa to zmení je potrebné zmeniť tón hlasu a psa umiestniť pomocou vôdzky do správnej pozície.

Ľahni: Jeden zo spôsobov ako psa naučiť ľahnúť je výchádzať z povelu sadni. následne posuniete psíkovi predné labky dopredu, až kým nedosiahne polohu ležmo. Znova vyslovíme povel "ľahni" a následna pochvala či odmena psa.